ساختمان هوشمند

طی سال‌های گذشته تعاریف مختلفی برای ساختمان هوشمند ارایه شده است. با یک جستجوی ساده در اینترنت می‌توانید تغییری که با توسعه تکنولوژی در تعریف و مفهوم ساختمان هوشمند ایجاد شده است و از یک اتوماسیون ساده در دهه‌های قبل به مفاهیمی نوین مبتنی بر دیتا و اینترنت تبدیل شده را ببینید.

به‌طور عمومی اگر بخواهیم تعریفی به روز از ساختمان هوشمند ارایه کنیم، می‌توان آن را ساختمانی دانست که در آن با جمع‌آوری داده از بخش‌های مختلف و اتصال آن‌ها به اینترنت، امکان مانیتورینگ و کنترل یکپارچه سیستم‌های مختلف ساختمان فراهم می‌شود. مهمترین نتایج این هوشمندسازی برای ساکنان و کارکنان مجتمع‌های ساختمانی هوشمند، افزایش امنیت، بهبود آسایش، کاهش مصرف انرژی و هزینه‌ها و ساده‌تر شدن شناسایی و رفع خرابی‌ها خواهد بود.

در این مطلب پس از مروری بر تاریخچه ساختمان هوشمند، به بررسی نسل نخست سیستم‌های هوشمندسازی و مدیریت ساختمان ‌(BMS) پرداخته‌ایم. در بخش بعد، برخی از چالش‌ها و مشکلات سیستم‌های قدیمی بررسی شده است. در ادامه با معرفی اینترنت اشیا (IoT) و نسل نوین راهکارهای ساختمان هوشمند مبتنی بر آن، می‌بینیم چطور این نسل از فناوری‌های جدید توانسته است به رفع موانع سیستم‌های قدیمی کمک کند.