ساختمان هوشمند: مجموعه سرویس‌های امنیتی

مقدمه

همان‌طور که پیش‌تر در برخی مقالات وبسایت لینکپ اشاره شد ساختمان هوشمند را می‌توان مجتمعی دانست که در آن با اتصال بخش‌های مختلف به اینترنت و جمع‌آوری داده، امکان مدیریت یکپارچه سیستم‌های ساختمان، منزل و دفتر کار فراهم می‌شود. برخی از مهمترین نتایج هوشمندسازی ساختمان افزایش امنیت، کاهش مصرف انرژی، بهبود آسایش و ساده‌تر شدن شناسایی و رفع خرابی‌ها برای ساکنان و کارکنان ساختمان خواهد بود.

اینترنت اشیا و نسل نوین ساختمان هوشمند

در سال‌های اخیر با توسعه فناوری‌های اینترنت اشیا (IoT)، تعداد تجهیزات متصل در مجتمع‌های ساختمانی، شهری و صنعتی با شتاب زیادی در حال رشد است. اینترنت اشیا در ساختمان هوشمند علاوه بر مزایای سیستم‌های قدیمی‌تر BMS، ارزش‌های مهم دیگری نیز برای ساکنین و مدیریت مجتمع ایجاد می‌کند. از جمله این ارزش‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • کنترل یکپارچه سرویس‌های مبتنی بر برنده و دستگاه‌های متفاوت بر بستر لینکپ
  • کنترل و نظارت یکپارچه بر تجهیزات ساختمان از راه دور
  • تحلیل داده‌های جمع‌آوری شده و استفاده از نتایج آن برای آینده
  • نصب و راه‌اندازی سریع و ساده دستگاه‌ها مبتنی بر شبکه‌های ارتباطی بی‌سیم ویژه IoT
  • راه‌اندازی آسان سرویس‌ها در ساختمان‌های قدیمی
  • ارائه سرویس‌های جدید که پیش‌تر به دلیل نیاز به سیم‌کشی برق امکان‌پذیر نبودند
  • هزینه پایین راه‌اندازی و نگهداری سرویس‌های مبتنی بر اینترنت اشیا

افزایش امنیت و ایمنی ساختمان با اینترنت اشیا

همان‌طور که اشاره شد، در ساختمان هوشمند مبتنی بر اینترنت اشیا (IoT) راهکارها و سرویس‌های متنوعی ارایه می‌شود که می‌توانند به صورت یکپارچه در ساختمان عمل کنند. یک دسته از مهمترین سرویس‌ها در این زمینه راهکارهای مربوط به افزایش امنیت و ایمنی ساختمان است. مجموعه سرویس‌های امنیتی و ایمنی ساختمان هوشمند موجب می‌شوند در اوقاتی که ساکنین و کارکنان در ساختمان حضور ندارند حفاظت ساختمان تضمین شود. هم‌اکنون سه سرویس کلیدی «حسگر امنیتی تشخیص حضور افراد»، «سیستم هوشمند کنترل در‌های حساس و پنجره‌ها» و «سرویس تشخیص دود،‌‌‌ اعلام و اطفا حریق» برای این منظور بر بستر لینکپ ارایه شده و قابل دریافت هستند.

در سیستم تشخیص حضور افراد، از حسگرهای PIR استفاده می‌شود که روی دیوار یا سقف نصب می‌شوند. سرویس امنیتی تشخیص حضور افراد با توجه به مجتمع مورد نظر می‌تواند با معماری‌های مختلفی نصب و راه‌اندازی شود. حسگرهای توزیع‌شده بی‌سیم مبتنی بر باتری، حسگرهای سیمی با اتصال جداگانه، و حسگرهای سیمی با اتصال دستگاه مرکزی برخی معماری‌های متداول این حوزه هستند که مبتنی بر پروتکل‌های اینترنت اشیا بر روی هسته IoT لینکپ قابل دریافت هستند.

کنترل درهای حساس و پنجره‌ها

سیستم هوشمند کنترل در‌های حساس و پنجره‌ها به منظور افزایش امنیت مجتمع‌های ساختمانی، امکان مانیتورینگ هر گونه باز یا بسته شدن در‌های حساس را (مانند در ورودی اصلی، در گاو صندوق، پنجره‌ها و …) از طریق سامانه مبتنی بر اینترنت اشیا (IoT) فراهم می‌کند. با توجه به برنامه ریزی و سناریوی تعریف شده توسط کاربر، باز شدن این در‏ها در ساعات غیر مجاز به صورت هشدار در نرم‌افزار آنلاین به کاربر اعلام می‌گردد و در صورت تعریف سناریوهای پیشین آن‌ها را اجرا می‌کند.

علاوه بر این برخی سیستم‌های هوشمند دیگر نیز می‌توانند به صورت مکمل در بخش امنیتی استفاده شوند. برای نمونه با سیستم هوشمند مدیریت روشنایی در ساختمان‌های مسکونی می‌توان یک برنامه روشنایی برای زمان‌های سفر و مواقعی که فردی در ساختمان حضور ندارد تعیین کرد تا از بیرون ساختمان، عدم حضور افراد در واحد مشخص نشود.

سرویس‌های فوق در زمینه بهبود امنیت بودند. اما برای بهبود ایمنی در ساختمان نیز می‌توان از راهکارهای اینترنت اشیا استفاده کرد. قطعا یکی از مهمترین مخاطرات ایمنی در ساختمان آتش‌سوزی است. بدین منظور دستگاه‌های تشخیص دود و حریق روی سقف بخش‌های مجزای ساختمان نصب و به برق شهری متصل می‌شوند. با توجه به اهمیت در تامین ایمنی، این حسگرها می‌توانند دارای باتری پشتیبان نیز باشند. این حسگرها وجود دود/حرارت را در هر لحظه بررسی می‌کنند و در صورتی که چگالی دود یا میزان حرارت در محیط بالاتر از میزان مجاز برود، حسگر پیام خطر ارسال می‌کند و سناریوهای طراحی شده فعال می‌شوند. علاوه بر این بر خلاف سنسورهای قدیمی، امکان مانیتورینگ وضعیت حسگرها نیز بصورت لحظه‌ای فراهم است تا در صورت بروز خطا و اشکال به سرعت از موضوع مطلع شده و برای اصلاح آن اقدام شود.

تشخیص دود، اعلام و اطفا حریق

جمع‌بندی

برای آشنایی بیشتر با راهکارهای اینترنت اشیا لینکپ در زمینه ساختمان هوشمند و سفارش هر یک از این راهکارها می‌توانید به صفحه راهکارهای لینکپ برای مجتمع‌های ساختمانی و خانه هوشمند مراجعه کنید. همچنین در ادامه نیز نمایی از سرویس‌های ساختمان هوشمند لینکپ آمده است.

راهکارهای ساختمان هوشمند